Dentální hygiena

Dentální hygiena

Správná dentální hygiena je základním předpokladem pro zdravé zuby po celý život, zároveň také podstatně prodlužuje životnost Vašich výplní a protetických prací.

Pro dlouhodobé udržení co nejlepšího stavu chrupu a dásní je potřeba pravidelně docházet na opakované vyšetření. I zdánlivě čisté zuby a dásně potřebují pravidelně a profesionálně vyčistit. Denně používané zuby si profesionální péči zaslouží.

Dentální hygiena je v naší zemi poměrně mladý, porevoluční obor. V zahraničí je běžné, že lidé chodí od dětství na dentální hygienu, čímž maximálně eliminují vznik onemocnění v dutině ústní, nejčastěji vznik zubního kazu a v pokročilejším věku rozvoj onemocnění parodontózou, jež může skončit ztrátou zubů.

Podstatou jsou pravidelné návštěvy pacienta, jeho vyšetření, poskytnutí potřebné péče, intenzivní profylaxe a samozřejmě důležité instruktáže, jak správně pečovat o svůj chrup v domácí péči. Je nutné pacientovi zdůraznit, že léčení počínajících stavů je snazší, ekonomičtější, časově méně náročné pro něj i pro následnou lékařskou péči, i technicky jednodušší.

Je třeba si uvědomit, že stav chrupu ovlivňuje velmi psychiku pacientů. Ten, kdo se stydí za svůj chrup, se obvykle méně usmívá, což je škoda. Ten, kdo trpí bolestmi zubů, bývá zamlklý, náladový a znepříjemňuje tím náladu sobě i svému okolí. S těmi, kterým je cítit z pusy a s kterými se vám nechce příliš komunikovat, se omezíte na nejnutnější konverzaci, s matkami plačících dětí, jež jsou nešťastné do doby, než se odhalí pravda, že dítě trpí bolestmi zubů, i s těmi, kteří si nechají zkazit tolik vysněnou dovolenou polykáním léků na tlumení bolesti zubů. Zvlášť v době, kdy verbální komunikace patří k jedněm ze základních předpokladů úspěchu, je krásný úsměv a vonný dech tou nejlepší cestou k dosažení cílů.

S péčí o dutinu ústní by se mělo začít skutečně již v prenatálním stadiu. Nastávající maminky by měly být v době těhotenství při návštěvě dentální hygieny poučeny, jak velký vliv má stav jejich dutiny ústní na porodní váhu a zdraví novorozenců, protože zánět v dutině ústní matky, ovlivňuje krevní řečiště v celém těle matky, kdy přítomnost nežádoucích bakterií ubližuje matce i plodu.

Dentální hygienu můžeme obrazně rozdělit do třech základních kapitol:

 • Prevence ve všech věkových kategoriích
 • Léčba parodontózy
 • Kosmetické vylepšení chrupu – např. bělení.

Frekvence návštěv dentální hygieny závisí na stavu chrupu, vlastní péči a motivaci pacienta, na konkrétním cíleném léčebném plánu.

Vice k dentální hygieně na Arbes Dentry +

Zjednodušeně návštěva dentální hygieny zahrnuje:

Frekvence návštěv dentální hygieny závisí na stavu chrupu, vlastní péči a motivaci pacienta, na konkrétním cíleném léčebném plánu.

 • informace pacienta o příčinách jeho onemocnění
 • motivace pacienta ke spolupráci
 • provedení potřebného měření indexů, které slouží k diagnostice onemocnění
 • provedení hygienické instruktáže
 • doporučení pacientovi vhodné techniky čištění zubů
 • seznámení pacienta s pomůckami dentální hygieny a individuální doporučení pro jednotlivce
 • odstranění plaku, zubního kamene a pigmentových skvrn ze zubů
 • zprůchodnění mezizubních prostor pro rychlejší odeznění zánětu dásní
 • provedení fluoridace
 • vytvoření léčebného plánu pro konkrétní onemocnění dutiny ústní
 • eventuelně při dobré hygieně dutiny ústní – bělení

Vice k dentální hygieně na Arbes Dentry +

Dentální hygienista/ka

Dentální hygienista/ka je specialista, který ošetřuje, vysvětluje, motivuje a komplexně se stará o zdraví Vaší ústní dutiny. Toto vše vždy v kontextu Vašeho stavu chrupu i celkového zdraví a přístupu k vlastní péči o sebe sama. Z hlavních činností, které vykonává, jsou odstranění zubního kamene, plaku, pigmentací, leštění výplní, fluoridace zubů, bělení atd..
Pomůžeme Vám s nácvikem správné metody čistění zubů a s výběrem vhodných dentálních pomůcek, jakými jsou například mezizubní kartáčky, zubní nitě, speciální dentální pomůcky atd..

Vice k dentální hygieně na Arbes Dentry +

Objednat se

Vyberte jednu z možností.

  Odesláním potvrzujete, že jste seznámeni se zpracováním osobních údajů.
  Tento formulář je chráněn technologií reCAPTCHA a Google PP & ToS.

   Odesláním potvrzujete, že jste seznámeni se zpracováním osobních údajů.
   Tento formulář je chráněn technologií reCAPTCHA a Google PP & ToS.

   Přijímáme nové pacienty